Strona główna | Redakcja | Audycje | Playlista | Historia | Nasi Znajomi | Posłuchaj
Zapraszamy do słuchania Żaka !
Nadajemy przez całą dobę, w Łodzi, na częstotliwości 88,8 MHz, oczywiście stereo, z RDS.
Zasięgiem obejmujemy praktycznie całą Łódź, słychać nas też w kilku miastach ościennych.

Nadajemy również w Sieci !

Kliknij tutaj, aby posłuchać retransmisji archiwalnych naszego programu.

Aby słuchać programu prowadzonego na żywo, kliknij na jeden ze strumieni poniżej.



Jeśli chcesz posłuchać programu "na żywo" przez Internet to zapraszamy!
Możesz do tego użyć wielu odtwarzaczy, dla różnych systemów operacyjnych.

Dla Windows: WinAmp, RealPlayer, Foobar2000, VLC, jetAudio, WindowsMediaPlayer, XMplayer.
Dla Linux/Unix: Xmms (X11Amp), RealPlayer, Mplayer, VLC, AlsaPlayer, XINE, Amarok.
Dla MacOS: Whamb, iTunes, RealPlayer, Mint Audio, QuickTime Player.



Słuchaj ŻAKA tutaj, w odtwarzaczu na www:

Słuchaj ŻAKA - strumienie Icecast:
Wielkie podziękowania dla Piotra Goczała z Centrum Komputerowego MSK LODMAN oraz Tomasza Jabłońskiego
z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego,
za umożliwienie nam emisji programu w systemie Icecast.

Słuchaj w WinAmp, Mplayer, Xmms,
Whamb lub QuickTime dla MacOS ->

(dla QuickTime w MacOS konieczna instalacja tego pluginu)

Słuchaj w RealPlayer ->

(Windows - konieczna jest instalacja RealPlayera
w wersji min. 10 - ok. 10 MB oraz tego pluginu - ok. 200 kB)

Słuchaj w Foobar2000, XMplayer,
Winamp, jetAudio, VLC lub Whamb ->


Słuchaj w WindowsMediaPlayer ->

(konieczna jest instalacja tego pluginu - ok. 900 kB)

Słuchaj ŻAKA - strumienie Realaudio:

Słuchaj Realaudio z naszego serwera ->

(stały strumień 32kbps stereo)


Słuchaj Realaudio z MSK Lodman (strumień G2) ->

(format G2 - złożony ze strumieni: 20, 32, 96 kbps)


Jeśli Twój komputer usilnie nie odtwarza naszego programu
- przeczytaj uważnie poniższe informacje...


Informacje techniczne dotyczące strumieni systemu Icecast:
Korzystamy z kodera Ices 2.0 i serwerów Icecast 2.0. W przypadku Winamp-a wymagana jest wersja 5.x lub 2.x, ale ta z pluginem Vorbis Decoder (zalecamy taki zestaw dla komputerów wolniejszych niż 1 GHz - proponujemy wersję 2.91, którą można pobrać tutaj - ok. 2,2 MB; w przypadku "Custom installation" koniecznie trzeba zaznaczyć plugin OGG Vorbis). Do wersji wcześniejszych niż 2.91 istnieje konieczność doinstalowania wspomnianego plugin-u, który można pobrać stąd (ok. 120 kB).
Żadne modyfikacje ustawień po instalacji WinAmp-a oraz plugin-u Vorbis nie powinny być konieczne.
Jeśli jednak Winamp zdecydowanie odmawia odtwarzania naszego programu, zapewne korzystasz z Windows 98 oraz przeglądarki Internet Explorer... Jak to z Windows bywa, jest tam drobny błąd, który można jednak łatwo naprawić - polecamy naszą maleńką "łatkę" (po rozpakowaniu należy zaimportować dane do rejestru systemowego, np. poprzez 2-krotne kliknięcie na pliku .REG). Powinno pomóc.
Alternatywnie, można korzystać np. z programu Foobar2000 - proponujemy wersję Lite, bo do tego celu wystarcza. Ten program można pobrać stąd. Można użyć też rozbudowanego programu jetAudio. Można również użyć RealPlayera (wersja minumum 10, ale w przypadku Windows trzeba doinstalować też ten kodek. Linki do słuchania w różnych playerach znajdują się powyżej. Dla MacOS >= 10.4 polecamy Whamb-a: trzeba ściągnąć odtwarzacz (stąd), zainstalować go i uruchomić pierwszy raz, następnie w "finderze" skojarzyć pliki z rozszerzeniem .pls oraz .m3u z programem Whamb (poprzez wywołanie "Get Info" z menu "File"), ustawić dla opcji "Open with" aplikację Whamb.app i ustawić klikając "Change All..." aby wszystkie pliki z rozszerzeniami .m3u i .pls były otwierane za pomocą aplikacji wybranej w poprzednim kroku. Aby posłuchać naszego radia, wystarczy już tylko kliknąć na naszej stronie w link odtwarzania (1 z 2 przeznaczonych dla Whamb-a). W MacOS można użyć również np. playera iTunes (dostepnego tutaj), ale wymaga to doinstalowania kodeków (które można pobrać stąd) lub QuickTime Player-a (koniecznie jest doinstalowanie tego pluginu). Dla systemu Linux polecamy program Xmms (czyli X11Amp, do pobrania tutaj), Amarok lub Mplayer.

Informacje techniczne dotyczące strumieni systemu Realaudio:
Aby móc nas słuchać w Realaudio pod Windows, trzeba mieć zainstalowany odtwarzacz RealPlayer w wersji G2 (minimum 8.0 Standard) - ok. 10,5 MB, bo tak kodowany jest nasz program. Oczywiście najnowsza wersja RealPlayer-a dostępna na stronach RealNetworks (pewnie już kilkanaście MB :-))). Jeśli jednak nie jesteś miłośnikiem "molochów" - polecamy pierwszą wersję RealPlayer-a G2 - jedynie 2,5 MB, która po doinstalowaniu odpowiedniego kodeka i plugin-u - ok. 200 kB, również odtwarza nasz program poprawnie. Podobnie wygląda sytuacja w systemach Linux i MacOS.
Standard G2 w założeniach umożliwia odtwarzaczowi automatyczny wybór jakości - zależnie od bieżących warunków połączenia. Dzięki temu, gdy połączenie działa wydajnie - jakość dźwięku jest wysoka, a gdy wydajność połączenia spada - samoczynnie spada również jakość, jednak bez utraty ciągłości odbioru. Oczywiście przy lepszym połączeniu można uzyskać dobrą jakość stereo, zaś przy gorszym tylko słabą i monofoniczną. W obu przypadkach warto jednak dobrze skonfigurować parametry połączenia Player-a z siecią Internet.
Dostępne są one w ustawieniach RealPlayer-a: MENU -> Options -> Preferences | Connection.
W skrócie... Im większy jest minimalny czas buforowania (buffer at least), tym większe bedą szanse na stabilny odbiór programu bez zakłóceń i przerw. Można nawet przełączyć bufor na maksymalny (to available memory).
Poza tym, należy eksperymentalnie dobrać parametry dotyczące transferu (bandwidth), pierwszy (normal) dotyczy średniego a drugi (maximum) najwyższego z możliwych do osiągnięcia. Należy je dobrać jako największe, przy których nie następują zakłócenia. Dobrze jest ustawić je jednakowo, wtedy nie pojawią się skoki w jakości dźwięku spowodowane skokami prędkości transmisji. Jeśli jednak dostępny transfer z Internetem nie jest stabilny, może to powodować przerwy na uzupełnianie bufora. Wówczas lepiej jest zmniejszyć wartość pierwszą (normal bandwidth), co poskutkuje samoczynną redukcją jakości dźwięku zamiast całkowitym przerwaniem odbioru. Oczywiście - po dłuższej poprawie jakości transmisji - jakość dźwięku również samoczynnie się poprawi.


GDZIE JESZCZE NAS SŁYCHAĆ ?

Nasz program słychać też w łódzkiej sieci telewizji kablowej na częstotliwości 89,2 MHz

oraz w łódzkiej sieci telewizji kablowej na częstotliwości 88,35 MHz.


Strona główna | Redakcja | Audycje | Playlista | Historia | Nasi Znajomi | ArchiwumPosłuchaj